Změna jména nebo příjmení se dle § 72 odst. 2 zákona č. zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o matrikách“), povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. U nezletilých dětí musí být uvažovaná změna v souladu s jejich potřebami a zájmy - § 72 odst. 4 zákona o matrikách. Neberou se tedy v úvahu potřeby a zájmy rodičů, nýbrž dětí.
O změnu jména a příjmení může požádat přímo žadatel nebo zákonný zástupce nezletilého
O žádosti o povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje matriční úřad, v jehož správním obvodu je žadatel (nebo nezletilé dítě) přihlášen k trvalému pobytu a musí obsahovat tyto údaje:
Při změně jména a příjmení se vede správní řízení, které je zahájeno dnem podání žádosti na příslušný matriční úřad
Změna se řeší na matričním úřadě dle trvalého bydliště žadatele
Městský úřad Bílina, odbor správní a vnitřních věcí, matrika
K žádosti o povolení změny jména nebo příjmení musí být přiložen
K žádosti o povolení změny jména nebo příjmení nezletilého dítěte musí být dále přiložen písemný souhlas druhého rodiče, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas
Není-li souhlas činěn před matričním úřadem, který rozhoduje o změně jména nebo příjmení nezletilého dítěte, musí být podpis na souhlasu s uvedenou změnou úředně ověřen
Žádost o změnu jména a příjmení s odůvodněním
Správní poplatky:
Podle zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“) by měl správní orgán rozhodnout do 30 dnů od podání žádosti, ve složitějších případech do 60 dnů.
Účastníkem řízení je osoba, která žádá o změnu jména či příjmení, v případě rodiny jsou účastníci řízení všichni členové, kterých se změna týká. U nezletilých dětí jsou účastníci řízení oba rodiče, v případě pěstounské péče i pěstouni či opatrovníci a opatrovanci.
Spolupracovat se správním orgánem
Upřednostňuje se osobní návštěva, v případě elektronického podání musí být doloženy všechny potřebné dokumenty v originále a žádost podepsána zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky žadatele.
Postupuje se dle § 72 odst. 2 zákona č. zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“).
Související právní předpisy:
Proti rozhodnutí lze podat odvolání do 15 dnů ode dne jeho oznámení k odboru správních činností a krajského živnostenského úřadu Krajského úřadu Ústeckého kraje, prostřednictvím Městského úřadu Bílina, odbor správní a vnitřních věcí.
Lhůta pro podání odvolání se počítá ode dne následujícího po doručení písemného vyhotovení rozhodnutí, nejpozději však po uplynutí desátého dne ode dne, kdy bylo nedoručené a uložené rozhodnutí připraveno k vyzvednutí.
Pokud účastník řízení nebude přijímat písemnosti, může správní orgán řízení zastavit dle § 66 správního řádu