Postupuje se dle zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících předpisů, v souladu s vyhláškou č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikách.
Matriční úřad vydá úmrtní list fyzické osobě, která prokáže právní zájem nebo která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti anebo osobě, která je vypravitelem jeho pohřbu.
Platný doklad totožnosti, prokázání příbuzenského poměru nebo ověřená plná moc k zastupování.
Přibližně týden po úmrtí se na matriční úřad, kde k úmrtí došlo, dostaví osoba, která předloží rodný list zemřelého, jeho občanský průkaz, svůj rodný list, občanský průkaz, fakturu nebo objednávku o vyřízení pohřbu.
Osobní návštěvou úřadu a doložením potřebných dokumentů nebo písemnou žádostí o zaslání matričního dokladu na adresu s tím, že žadatel doloží výše uvedené dokumenty.
Úmrtí blízké osoby se řeší na matričním úřadě, v jehož správním obvodě fyzická osoba zemřela.
Na matrice, kde k matriční události došlo, nebo písemné zaslání žádosti na matriční úřad v ČR, kde je matriční událost zapsána do matriky úmrtí.
Platný doklad totožnosti, prokázání příbuzenského poměru nebo ověřená plná moc k zastupování.
K vydání úmrtního listu není třeba žádný předepsaný tiskopis.
V případě opisu tohoto dokladu je nutné vyplnit tiskopis „Žádost o vydání opisu matričního dokladu“ nebo volnou formou sepsaná žádost.
Vystavení prvopisu matričního dokladu je bezplatné.
Správní poplatek za vydání stejnopisu matričního je dle sazebníku správních poplatků
zákona č. 634/2004Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů 100,- Kč.
Na základě ustanovení § 71, odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb. správního řádu, ve znění zákona č. 413/2005 Sb. (dále jen "správní řád"), nestanoví-li zvláštní předpis jinak, je správní orgán povinen vydat rozhodnutí bez zbytečného odkladu. Pokud nelze rozhodnutí vydat bezodkladně (§ 71 odst. 3 správního řádu), je správní orgán povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení, k nimž se připočítá doba až 30 dnů, jsou-li nutná další šetření nebo předvolání nebo jde-li o zvlášť složitý případ
Rodinní příslušníci
Spolupracovat se správním orgánem
Upřednostňuje se osobní návštěva, v případě elektronického podání musí být doloženy všechny potřebné dokumenty v originále a žádost podepsána zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky žadatele.
Postupuje se dle zákona č. zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“).
Související právní předpisy:
Proti rozhodnutí správního orgánu má účastník řízení právo se odvolat. Odvolání se podává u orgánu, který rozhodnutí vydal. Odvolacím orgánem je v tomto případě Krajský úřad Ústeckého kraje v Ústí nad Labem.
-