Místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství platí:
A. fyzická osoba přihlášená v obci nebo
B. vlastník nemovité věci zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna na území obce (a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu, má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně).
Pro účely poplatku se za přihlášení fyzické osoby považuje:
a) Přihlášení k trvalému pobytu podle zákona o evidenci obyvatel, nebo
b) Ohlášení místa pobytu podle zákona o pobytu cizinců na území ČR, zákona o azylu nebo zákona o dočasné ochraně cizinců, jde-li o cizince
Osvobození:
Od poplatku za obecní systém odpadového hospodářství je osvobozena osoba, které poplatková povinnost vznikla z důvodu přihlášení v obci a která je (viz § 10g, zákona o místních poplatcích):
a) Poplatníkem poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci v jiné obci a má v této obci bydliště,
b) umístěna do dětského domova pro děti do 3 let věku, školského zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo školského zařízení pro preventivně výchovnou péči na základě rozhodnutí soudu nebo smlouvy,
c) umístěna do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na základě rozhodnutí soudu, na žádost obecního úřadu obce s rozšířenou působností, zákonného zástupce dítěte nebo nezletilého,
d) umístěna v domově pro osoby se zdravotním postižením, domově pro seniory, domově se zvláštním režimem nebo chráněném bydlení, nebo
e) na základě zákona omezena na osobní svobodě s výjimkou osob vykonávající trest domácího vězení.
Po prokázání skutečností zakládajících nárok na osvobození od poplatku podle tohoto odstavce budou od poplatku osvobozeny osoby (dle § 10e písm. a), zákona o místních poplatcích):
• které nejméně po dobu 6 měsíců:
a) se zdržují mimo území ČR (tuto skutečnost lze doložit např. vízem, pracovní smlouvou, potvrzením zaměstnavatele, školy, nájemní smlouvou potvrzením o pobytu apod.), nebo
b) jsou ubytování mimo území města Bílina a jsou zároveň studenty denního studia střední, vyšší odborné a vysoké školy nebo konzervatoře (skutečnost lze doložit např. potvrzením o studiu vydaným příslušnou školou).
• Dále se osvobozují poplatníci za celý kalendářní rok, ve kterém se narodili.
Pro stanovení počtu kalendářních měsíců je rozhodný stav k poslednímu dni tohoto měsíce.
Poplatník je povinen nárok na osvobození od poplatku oznámit a doložit správci daně doklady nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy splnil podmínky pro osvobození od poplatku. Zánik nároku na osvobození od poplatku poplatník oznamuje správci daně do 30 dnů ode dne, kdy nastala skutečnost zakládající zánik nároku na osvobození od poplatku.
Přeplatek:
Přeplatek vyšší jak 200 Kč se vrací na základě písemné žádosti. Pokud poplatník zemřel, dědic doloží usnesení o dědickém řízení s nabytím právní moci+ žádost o vrácení přeplatku.
Prominutí:
Na žádost poplatníka: Správce daně může na žádost poplatníka z důvodu odstranění tvrdosti právního předpisu zcela nebo částečně prominout poplatek nebo jeho příslušenství, lze-li to s přihlédnutím k okolnostem daného případu ospravedlnit (§ 16a zákona o místních poplatcích).
Při mimořádných událostech: Správce daně může z moci úřední poplatek nebo příslušenství zcela nebo částečně prominout při mimořádných, zejména živelních událostech. Rozhodnutím se promíjí všem poplatníkům, jichž se důvod prominutí týká, a to ode dne právní moci tohoto rozhodnutí. Rozhodnutí oznamuje správce daně vyvěšením na své úřední desce a zároveň ho zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Každý poplatník, kterého se daná situace týká, nebo zplnomocněnec. Za zemřelé jednají dědicové, za nezletilé děti jejich zákonní zástupci, opatrovník apod.
–
Nejlépe osobně na finančním odboru Městského úřadu v Bílině, případně písemným podáním.
Na Městském úřadě v Bílině, budova na ulici Břežánská 50/4
Na Městském úřadě v Bílině, v budově na ulici Břežánská, 1. NP vlevo, kancelář č. 101 - hlavní pokladna.
Pracovnice:
Vedoucí:
Úřední hodiny:
Občanský průkaz, potvrzení o změně trvalého pobytu, usnesení o dědickém řízení s nabytím právní moci (pokud žádá o vrácení přeplatku za zemřelou osobu), doklad o pobytu v zahraničí, ve výkonu trestu apod., potvrzení o studiu, pokud chce být osvobozen.
Poplatek činí 500 Kč za kalendářní rok.
Poplatek je splatný nejpozději do 30. 6. příslušného kalendářního roku.
Poplatek lze zaplatit též ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 30. 6. a 30. 11. příslušného kalendářního roku.
Způsob úhrady poplatku:
Bezhotovostním převodem z bankovního účtu, složenkou na poště, hotově či platební kartou na pokladně MěÚ (složenky správce poplatku rozesílat nebude).
číslo bankovního účtu příjemce poplatku (města Bílina).:
19-1060440379/0800 + variabilní symbol
variabilní symbol:
Variabilní symbol na každého jednotlivého poplatníka si vygenerujete na webových stránkách města Bíliny v poplatkovém asistentu pomocí rodného čísla nebo Vám ho sdělí pracovnice místních poplatků na emailech skalicka@bilina.cz, kucharoval@bilina.cz
Upozorňujeme, že poplatky se nově hradí jednotlivě za každého poplatníka. Dle zákona o místních poplatcích již není možné provádět platby za více osob prostřednictvím společného zástupce.
Např. domácnost se dvěma členy bude muset provést dvě platby (za každého člena domácnosti zvlášť)
30 dní k ohlášení poplatkové povinnosti, 30 dní pro ohlášení nároku na osvobození, 15 dní k ohlášení změny.
–
Pokud chce být poplatník osvobozen, musí doložit písemný doklad dokládající danou skutečnost.
(V případě, že poplatník nesplní povinnost ohlásit údaj rozhodný pro osvobození nebo úlevu ve stanovené lhůtě 30 dní, nárok na osvobození nebo úlevu od tohoto poplatku zaniká).
Eva Blažek Skalická, tel.: 417 810 957, e-mail: skalicka@bilina.cz
Lenka Kuchařová, tel.: 417 810 825, e-mail: kucharoval@bilina.cz
Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád
Odvolání, které se podává písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, a to u správce daně, jehož rozhodnutí je odvoláním napadeno.
Za nesplnění ohlašovací povinnosti může správce poplatku uložit pokutu dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád nebo zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a to i opakovaně. Nebude-li poplatek uhrazen včas nebo ve správné výši, vyměří správce místního poplatku poplatek platebním výměrem s navýšením.
Poskytujete slevy pro důchodce?
Ne. Zákon o místních poplatcích žádné slevy neumožňuje.
Platí poplatek i držitel karty ZTP?
Ano. Držitel karty ZTP i ZTP/P platí poplatek v plné výši, zákon o místních poplatcích slevu nebo úlevu neumožňuje.
Dítě platí poplatek v plné výši nebo polovinu?
Poplatku je stanoven pro děti i dospělé ve stejné výši.
Proč neposíláte složenky nebo upomínky?
Tuto povinnost nám zákon neukládá.
Lze poplatek hradit platební kartou?
Ano.
Musím platit poplatek, pokud fakticky bydlím v jiné obci?
Pokud fakticky bydlíte v jiné obci, kde hradíte místní poplatek „za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci“, je možné poplatek v místě, kde máte trvalé bydliště osvobodit. Pro osvobození je nutné doložit potvrzení o přihlášení k tomuto místnímu poplatku v obci faktického bydliště viz. odstavec Osvobození písm. a).
Proč mi nebyla vyvezena popelnice, když mám zaplacený poplatek?
Svoz odpadu zajišťují Městské technické služby Bílina. V případě dotazů volejte na tel. 728 742 450, 777 724 347.
V případě, že nedojde k úhradě poplatku ani na základě vydaného platebního výměru, dlužník nereaguje na vyrozumění o výši nedoplatku a ani nevyužije možnosti řešení dluhu povolením splátek, přistoupí správce pohledávky k jejímu vymáhání, a to daňovou exekucí, prostřednictvím soudu nebo soudního exekutora. V takovém případě je dlužník povinen uhradit nejen částku nedoplatku, ale též náklady spojené s jeho vymáháním.
e-mail: | skalicka@bilina.cz |
telefon: | 957 |